Korzika (franciául Corse, korzikaiul Corsica) a Földközi-tenger negyedik legnagyobb szigete, amely Franciaország része, azonban kulturális és földrajzi jellemzői szorosabb kapcsolatot mutatnak Olaszországgal. A sziget közvetlen közelében helyezkedik el Szardínia, a Tirrén-tenger északi részén, mintegy 12 km-re az olasz partoktól és 170 km-re a francia Côte d’Azur partvidékétől.

Földrajzi elhelyezkedés és általános adatok

Korzika területe közel 8 722 km². A sziget hosszanti irányban mintegy 183 km, északról délre, és a legszélesebb pontján kb. 83 km. A partvonala rendkívül tagolt, öblök, sziklák, homokos strandok váltakoznak rajta.

Domborzat

Korzika egyik legjellegzetesebb földrajzi sajátossága a hegyvidéki jelleg. A sziget területének több mint 85%-a dombos vagy hegyvidéki, a legmagasabb pontja a Monte Cinto (2 706 m), amely egyben a Földközi-tenger nyugati medencéjének egyik legmagasabb hegye. További jelentős hegycsúcsok: Monte Rotondo (2 622 m), Monte d’Oro (2 389 m), Paglia Orba (2 525 m).

Korzika térkép

A sziget gerince hosszanti irányban vágja két részre a területet, nyugati és keleti oldalra. A nyugati oldal meredekebb, sziklásabb, míg a keleti part lankásabb, alföldibb jellegű, itt több termékeny völgy is található.

Vízrajz

Bár Korzika viszonylag kis sziget, bővelkedik vízfolyásokban. Legjelentősebb folyói a Golo (89 km, a leghosszabb), Tavignano (88 km), Gravona és a Liamone. Ezek többsége a hegyvidékeken ered, és gyors folyású, viszonylag tiszta vizű patakokból áll. A folyók nagy része télen bővizű, nyáron pedig gyakran elapad. Tavak főként a hegyekben találhatók, jégtavi eredetűek, pl. Lac de Nino, Lac de Capitello.

Tengerpart és öblök

Korzika partvonala 1 047 km hosszú, változatos: a déli és nyugati partokon sziklásabb, drámai sziklafalakkal és rejtett öblökkel; az északi és keleti részeken homokos strandok dominálnak. Kiemelkedő tengerparti tájak: Calanche di Piana, Scandola-rezervátum, Santa Giulia, Palombaggia, Saleccia.

Növényzet és természeti környezet

Korzika mediterrán éghajlata változatos növényvilágot eredményez. Az alacsonyabb régiókban jellemző a makki, amely sűrű, bokros, illatos növényzet (pl. rozmaring, mirtusz, levendula). Magasabban fenyő- és tölgyerdők is előfordulnak, főleg a Castagniccia tájékon.

Városok és települések földrajzi elhelyezkedése

  • Ajaccio: nyugati part, Korzika fővárosa, fontos kikötő
  • Bastia: északkeleti part, gazdasági központ
  • Calvi és L’Ile-Rousse: északnyugat, Balagne térség
  • Porto-Vecchio és Bonifacio: déli part, turisztikai központok
  • Corte: belső hegységi város, történelmi jelentőségű

Természeti parkok és védett területek A sziget területének jelentős része védelem alatt áll. A Parc Naturel Régional de Corse (Korzikai Regionális Természeti Park) a sziget belső részeit foglalja magába, beleértve a hegyvidéki régiókat, erdőket és tradicionális falvakat.

Térkép: Depositphotos

Kapcsolódó cikkek